SİMURG’20 ZİRVESİ

BAŞARACAĞINA DAİR İNANCINI KAYBETMEYEN HERKES SİMURG OLABİLİR

“Gerçek yolculuk, sadece kendine yapılan yolculuktur.”

8-9-10 Aralık’ta gerçekleştirilen Simurg Zirvesinde, açılış konuşması kulüp başkanı Sima Nur Çınar tarafından gerçekleştirildi. Daha sonrasında ise Kulüp Danışmanı değerli Başak Çetingüç, katılımcılara kendilerini keşfetmelerine dair giden bu yolda önemli tavsiyeler verdi.

“Zorunluluklar insan hayatını değiştiriyor. Rahatlık ve rehavet ise insanı tembelleştiriyor. Sizler de yeni dünya düzeninde kendine doğru yolculuk yapan bireyler olarak, belirsizlik altında çevik kararlar alabilen ve motivasyonunu da yüksek tutanların galip geleceği bir düzene karşı kendinizi hazırlamalısınız.”

8 Aralık akşamında, Arayış Vadisinde, Tat Gıda & Düzey Pazarlama İnsan Kaynakları Grup Yöneticisi Derya Ayyıldız; daha sonra Benlik Vadisinde, Türkiye Girişimcilik Vakfı Genel Müdürü Mehru Aygül öğrencilerle birlikteydi.

ARAYIŞ VADİSİ: Derya AYYILDIZ

Arayış Vadisi, daha yolun başında olan tüm kuşların kendilerini yalnız başına hissetmelerine neden olan bir vadiydi. Çünkü kuşlar bu vadiden geçerken yalnızca kendilerini düşünmeye başladılar. Bazıları tek başına hareket edip kendisini kaybetti, bazılarıysa kendileri için yemek bulmaya gidip büyük hayvanlara yem oldu. Simurg kuşları ise bu vadiyi aştı.

Derya Hanım, öğrencilerin kendini nasıl bulması gerektiğini, vizyonunu nasıl geliştirilebileceğini ve Tat & Düzey olarak açılan ilanlarda nelere dikkat edildiğinden bahsetti. Buna göre bir öğrencinin kendini bulabilmesi için şunları yapması gerekir:

 • Merak et.
 • Deneyimlerden ders alıp aynı hatayı ikinci kez tekrarlama.
 • Belirsizliği kucakla.
 • Sağlığına iyi bak.

BENLİK VADİSİ: Mehru AYGÜL

Bu vadide kuşlar birbirlerinden ayrı şeyler söylemeye ve birbirlerini beğenmemeye başladı. Hepsi bir şey söylemeye çalışıyordu ve kendi söylediklerinin doğru olduğunu başkalarına kabul ettirmeye çalışıyor, lider olmak istiyordu. Bunun sonucunda vadiyi geçip “ben” düşüncesinden uzaklaşana kadar en öne geçmek için birbirlerini ezip durdular. Kuşlardan sadece çok az kısmı bu vadiyi geçti, işte o kuşlar, Simurg kuşlarıydı.

Mehru Hanım; üniversite yıllarında neler yaptığını, sosyal girişimciliğin ne olduğunu, bu alana nasıl yöneldiğinden bahsettikten sonra öğrencilere 3 mottosu olduğunu söyledi.

 • Hayatta hiçbir şey sonsuza kadar kötü gitmiyor.
 • İnandığın şeyi bul, bulana kadar çabala.
 • Çok çalış.

9 Aralık akşamının ilk oturumunda, İnançsızlık Vadisinde, NOTE Cosmetics Genel Müdürü Beril Koparal ve ikinci oturumunda, Birlik Vadisinde ise DAIKIN Türkiye CEO’su Hasan Önder öğrencilerle birlikteydi.

İNANÇSIZLIK VADİSİ: Beril KOPARAL

Kuşlar vadiye girdiklerinde birden her şey anlamını yitirdi. Kanadı yaralanan bir kuşun aşağı düştüğünü gördüler ve hepsinin başına aynı şeyin geleceğini düşündüler. Tüm bu olanlardan sonra, kuşların birçoğunun yolunu tamamlayamayacaklarını, tamamlasalar bile hiçbir işe yaramayacağını söyleyip geri döndüler. Simurglar ise bu inançsızlıkla baş edip yollarına devam ettiler.

Beril Hanım, kendi hayat hikayesini, Note Cosmetics olarak staj başvurularında nelere dikkat ettiklerini, endüstri mühendislerinin firmada hangi pozisyonlarda çalışabileceklerini anlattı ve hemen sonra öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu:

 • Bir yol inançsızlığa sürüklüyorsa başka yollar da var. Önemli olan başka yollara girmeye cesaret etmektir. Başka bir yolu bulduğundaysa, kanatlarını ona göre çırp (o konuda bilgi sahibi olmaya çalış).
 • Başımıza icat çıkar.
 • Hayat sadece çalışmaktan ibaret değil, sevdiklerine ve kendine zaman ayır.

BİRLİK VADİSİ: Hasan ÖNDER

Bu vadiye gelen kuşlar kendini yalnız hissedip korkuya kapıldı ve yalnız başlarına yolculuk yapmaya karar vererek yönlerini değiştirdiler. Çoğu yolunu kaybedip bir daha yollarını bulamadı. Geriye kalan kuşlar ise bir sonraki vadiye gitmek için birlikte hareket etti. Simurglar diğer vadiye geçebilen ender kuşlardandı.

Hasan Bey konuşmasında; şirket kurduğunda başına gelen durumları anlattı ve nasıl yol aldığına değindi. Daha sonra ise, öğrencilere 3 şeye dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

 • Yalan söyleme, kendin ol.
 • Rol yapma, cesaretli ol.
 • İşe başladıktan sonra yöneticilere sürekli soru sor.

Simurg zirvesinin son akşamında ilk olarak, Yok Oluş Vadisinde, Profesyonel SEO Eğitmeni Ayhan Karaman; ikinci oturumda Cehalet Vadisine konuk olan Momentum BT Stratejisti Ufuk Peker ve son oturum olan İstek Vadisinde, sosyal medyada Yılmaz Sisters olarak bilinen Nursena & Ayşenur Yılmaz öğrencilerle birlikteydi.

YOK OLUŞ VADİSİ: Ayhan KARAMAN

Bu vadide tüm kuşlar umutlarını yitirdi, neredeyse hepsi ya pes edip kayboldu ya da engellere takılıp can verdi. Bunu fark ettiklerinde Simurg’a ulaşamayacaklarını, artık geri dönmeleri gerektiğini düşündüler çünkü hepsi yok oluşa doğru gidiyorlardı.

5. oturumda Ayhan Bey; öğrencilere kısa bir Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) eğitimi verdi. “Gelişen teknolojiye ayak uyduramamak, bir yok oluştur.” diye sözlerine devam eden Ayhan Bey, öğrencilerin teknolojiyi iyi takip etmesi gerektiğine değindi.

CEHALET VADİSİ: Ufuk PEKER

Bu vadide kuşların gözlerine her şey güzel geldi. Nereye gittiklerinin hiçbir önemi yoktu. İlginç nesneler gördüler ancak ne olduklarını sorgulamadılar. Önemsemedikçe düşünmemeye başladılar, düşünmedikçe unuttular. Unuttukça yükleri hafifledi ve bazıları burada kalmayı tercih edip yola çıktıkları sürüyü terk etti. Simurg kuşları bu vadiyi de başarıyla geçtiler.

Ufuk Hanım; endüstri mühendislerinin hangi özelliklere sahip olması gerektiğini anlattıktan hemen sonra, İngilizce ve yapay zeka yazılımları öğrenmenin önemine değindi. Cahil olmayı ‘kalbin ve zihnin ışıksız kaldığı durum’ olarak ifade etti ve ekledi. “Bir mühendislik ilk kez bir devre ismini koydu: Endüstri 4.0. Kalbiniz ve zihniniz hep ışık yaysın.”

İSTEK VADİSİ: NURSENA & AYŞENUR YILMAZ

Vadiye giren kuşlar öyle çok şaşırdılar ki, burası sanki bir cennetti. Bir anda her şeyi isteyebileceklerini fark ettiler. O kadar fazla kuş vadinin sihrine kapılıp öyle çok şey istediler ki, bu vadide bir sürü kayıp verdiler fakat Simurg kuşları son vadiyi de aşıp içlerindeki Simurg’a ulaştı.

Sosyal medyaya nasıl yöneldiklerinden bahsettikten sonra kafe açtıkları zaman tecrübelerini öğrencilerle paylaşan Nursena ve Ayşenur Hanım, “Kendine güvenirsen, bir süre sonra insanların söylediklerinden sadece sana gerekli olanları almayı öğreniyorsun.” diye ekledi.

Başarıya ulaşmak için; düşünen ve kendisini geliştiren, başaracağına dair inancını kaybetmeyen, birlik olmayı bilen, en önemlisi egosundan uzaklaşan herkes, küllerinden yeniden doğan Simurg olabilir. İçinizdeki Simurg kuşuna ulaşabilmek dileğiyle…

-Tuğba Füsun Özçelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.