Ebru Dorman Kimdir?

Ebru Dorman 1972 İstanbul doğumludur.

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1994 yılında birincilikle mezun olan Ebru Dorman, TÜBİTAK-NATO bilim bursu ile Kaliforniya Berkeley Üniversitesinde Endüstri Mühendisliği mastırını, 1999 yılında ise Harvard Business School ’da işletme mastırını (MBA) tamamladı.

Kariyerine 1995 McKinsey’de başlayan Ebru Dorman firmanın İstanbul, Londra, Helsinki ve Varşova ofislerinde çalıştı. Ardından Londra’da Goldman Sachs’da yatırım bankacılığı, Morgan Stanley ve Orange Ventures’da girişim sermayesi alanlarında rol aldı.

Dünyanın en büyük telekom şirketlerinden France Telekom’da Başkan Yardımcısı olarak “Dünya Devlerini Yöneten Elli Türk” listesinde yer aldı. Ardından Malezya’nın önde gelen telekom operatörü Maxis’de Başkan Yardımcısı olan Dorman, 17 yıllık yurt dışı tecrübesinden sonra 2013 yılında Türkiye’ye dönerek Acıbadem Sağlık Grubunda Genel Müdür Vekili olarak görev yaptı.

2015 – 2020 yılları arasında MV Holding’te CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi görevini; StartersHub ve Livinsoft Yönetim Kurulu Başkanlığı; KVK, Paycore ve The LifeCo YK Üyeliği; Revo Capital ve Taxim Capital yatırım fonları Danışma Kurulu Üyeliği görevlerini yürüttü.

Melek yatırımcı ve mentör rolünün yanı sıra STK’lara aktif destek veren Dorman, Endeavor Derneği, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği, Türkiye Bilişim Vakfı, Çöpüne Sahip Çık Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi; Teknolojide Kadın Derneği, Türkiye’nin Mühendis Kızları Danışma Kurulu Üyesi; YGA (Young Guru Academy) Hayal Ortağıdır.

Bunların yanı sıra Ebru Dorman YouTube üzerinden gerçekleştirdiği, “Başarı Hikayeleri” isimli konuşmasında kariyerinde iz bırakan kişilerden birinin McKinsey İstanbul’un kurucu direktörü, Klaus Müller olduğunu belirtmiştir. Müller Dorman’a “Sky is the limit.” sınır tanıma algısı, özgüven ve pozitif tavırı aşılayarak Dorman’ın başarılarında önem teşkil etmiştir.

Ebru Dorman, bir başka röportajında ise bir düşüncenin başarılı bir iş modeline dönüşmesi için doğru bir problemi doğru bir şekilde çözmeye çalışan fikrin, icraat ve zamanlamanın öneminden bahsetmiştir.

Kaynaklar:

  • https://endeavor.org.tr/Endeavor-Kimdir/ebru-dorman//
  • https://www.youtube.com/watch?v=kLfdkxXJPPQ/
  • https://www.youtube.com/watch?v=F354Hpn0_fs/

– Dilara Sazaver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir