AYNA’21 ZİRVESİ

    “Ayna ayna söyle bana.”

17-18 Mayıs tarihlerinde 5 oturum şeklinde AYNA ZİRVESİ gerçekleştirildi. Açılımı aklını yönet niteliklerini artır olan bu zirvemizde amaç değişik sektörlerde hayat bulmuş değerli endüstri mühendislerimizin hayat ve iş tecrübelerinden faydalanıp kendi ilgi alanlarımızı keşfetmektir. Moderatörlüğünün Gökçen Bıyık tarafından yapıldığı zirvede çok değerli bilgiler katılımcılara aktarıld

1. OTURUM- BERNA PINAR TUNÇ

17 Mayıs akşamı başlayan zirvemizde ilk konuğumuz Infinitcrea Liderlik ve Koçluk şirketinin kurucusu çok değerli Berna Pınar Tunç oldu. Berna Pınar Tunç 1996 yılında İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden  mezun olduktan sonra satış mühendisliği, Ayaydın Miroglio Group’da değişken görevler yapan Berna Hanım son olarak 2013 yılından itibaren koçluk yapmaktadır. Çalışma alanı çok değişkenli olan endüstri mühendislerini ‘‘Tonton’’ adında çizgi filme benzeten Berna Pınar Işık, konuşmasında iş hayatına başlamadan önce kişinin kendisinin güçlü yönlerini ve hayatında olmazsa olmaz değerlerini keşfetmesi üzerinde çokça durdu. Ayrıca Berna Hanım, lider olmadan önce bir takımın parçası olacağımızı, görevlerimizin olacağı ve en başta birey olacağımızdan bahsetti. Birey olabilmemiz için de güçlü yönlerimizi keşfederek olumlu bakış açısı kazanabileceğimizin altını çizen Berna Hanım sonraki aşamada liderliğe doğru yol alma aşamasında liderliğin ilk olarak kendimizde başladığını daha sonra başka bireylerin de hayatımıza dahil olarak devam ettiğini söyledi. Son olarak sonuca ve nasıla odaklanma konusunda ise soru sormanın öneminden bahsetti ve kendimize ‘‘Neleri değiştirmeye ihtiyacım var?’’ sorusunu sormanın mesleki farkındalığımız için çok önemli olduğundan bahsetti.

2.OTURUM- DENİZ TOSUN

İkinci oturumumuzda ise HepsiJET firmasının teknoloji direktörü çok değerli Deniz Tosun bizimle birlikteydi.1998 yılında Bilkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olan Deniz Bey çalışma hayatına yazılım mühendisliği ile başlamıştır. HepsiJET firmasını “modern lojistik girişimi” olarak tanımlayan Deniz Bey aynı zamanda hepsiJET firmasının geleneksel olmayan kargo modelini ülkemize getiren ilk şirket olduğundan da bahsetti. Bu tür startupların şirket kültürlerinden bahseden Deniz Tosun, başarılı şirketlerde heterojenlik olduğunu homojenliğin şirketin gelişmesi için sorun olduğundu söyledi. Teknoloji seçimi konusunda Dünyadaki trendleri takip etmenin önemine vurgu yapan Deniz Bey, hata yapmaktan korkmamamızı hatalardan ders alarak yola devam etmemizin altını da çizdi. Performans yönetimi konusunda doğru geri bildirim verilirse çalışanların memnun olacağını bunun da şirkete pozitif yansıyacağından bahsetti. Deniz Tosun, son olarak liderliğin bütün ekipçe öğrenilen ve paylaşılan bir görev olduğunu da söyleyerek konuşmasını sonlandırdı.

3.OTURUM-EBRU DORMAN

18 Mayıs’ta gerçekleşen üçüncü oturumumuzda sosyal girişimci ve yatırımcı çok değerli Ebru Dorman bizimleydi. Ebru Dorman 1994 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden mezun olup 1999 yılında Harvard Business School’ da işletme yüksek lisansını tamamlamıştır. Ebru Hanım, bize oturum boyunca bir endüstri mühendisinin girişimcilik serüveninden bahsetti. Girişimciliği meslek olarak değil “ruh hali” olarak tanımlayan Ebru Dorman,17 yıl yurt dışı deneyimi yaşamış ve bu süreçte birçok kez konfor alanının dışına çıkmıştır. Cesur olmanın üzerinde duran Ebru Dorman, kendisinin de bazı konularda başarısız olduğunu başarısız olmanın ise insanı başarıya götürdüğünden bahsetti. Ayrıca başarısızlığın asla korkulacak bir şey olmadığını da ekledi. “Motivasyonumuzu nasıl sağlayabiliriz? ” sorusuna hedefleri küçük küçük bölerek ve değiştiremediğimiz şeyi kabul ederek yola devam etmemizi tavsiye etti.  İş hayatında sektörlere bakış açımızı geliştirmek için mutlaka dil öğrenmeyi tavsiye eden Ebru Dorman, üniversite hayatımızda sosyal kulüplerde yer almanın girişimcilik için önemini de vurguladı.

4.OTURUM- SEÇİL YILDIRIM ÇELEBİ

Dördüncü oturumumuzda Genç Başarı Eğitim Vakfı Genel Müdürü çok değerli Seçil Yıldırım Çelebi bize eşlik etti. Seçil Yıldırım Çelebi, lisans eğitimini Çalışma Ekonomisi ve Endüstri ilişkileri alanında, yüksek lisansını ise Endüstri Mühendisliğinde tamamlamıştır. Seçil Hanım, oturum boyunca liderlik ve ekip ruhunun üzerinde bolca durdu. Fikrimizin çok çarpıcı olmadığı durumlarda bile doğru ekip ruhuyla çok güzel işler yapabileceğimizi söyledi. Takım ruhunu ortaya koyabilmek için üyelerin homojenlikten uzak olmasını tavsiye eden Çelebi, takım içinde farklı düşüncelere de saygı duyarak başarısızlıkları da kucaklayarak yola devam etmenin öneminden bahsetti. Tabii ki bir takım ruhu oluşturmadan önce kendimize yönelmemiz gerektiğini söyleyen Seçil Hanım, ilk olarak kendimizi tanımamız gerektiğinin önemine de vurgu yaptı. Bu süreçte başkalarının size inanması tabi ki önemli ama ilk önce sizler kendinize inanın diyen Çelebi, takım oluştururken sizi zorlayan insanlarla birlikte bulunun diyerek sözlerini noktaladı.

5.OTURUM- CEM CANDAN

Son oturumumuzda ise Yalova Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Decathlon Marka Müdürü çok değerli Cem Candan bizimleydi. Cem Bey firmadaki değişik departmanlarda görev alan Endüstri mühendislerinin görevlerini açıklayarak bizlere bu konuda ışık tuttu. Ayrıca, Decathlon firmasının Türkiye’ye 2010 yılında gelmesinden itibaren şirkete genel olarak Endüstri Mühendisi gözüyle bakmamızı sağlayan Cem Candan, konuşmasının sonunda “Çalıştığınız yerde mutlu olun.” ve “Olaylara pozitif tarafından bakın.” diyerek önerilerde bulunmayı da unutmadı.

Böylelikle toplamda 5 oturum ile AYNA’21 ZİRVEMİZİ bol motivasyonlu ve bilgili şekilde noktaladık. Tüm konuşmacılarımıza, katılımcılarımıza, yönetim ve destek ekiplerimize bu güzel etkinlik için teşekkür ederiz. Aynadaki yansımamızla gurur duyduğumuz, kariyerimizde planlı ve başarılı olduğumuz güzel günlere umutla…

HAZIRLAYAN: DİLARA SAZAVER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.